Dinamika žetve jesenjih kultura

Nakon žetve soje u ovoj goodini može da se konstatuje da soja nije poput suncokreta dobro podnela nepovoljne uslove. Na 22450 ha postignut je prosečan prinos od 2,7 t/ha što je pad u odnosu na prethodni period. Soja je tokom hladnog proleća dugo nicala, potom je dobro napredovala tokom juna i jula, međutim u fazi nalivanja zrna tokom avgusta nastupio je sušni period koji je ostavio posledice na konačan prinos.

Što se tiče kukuruza, berba je obavljena na oko 75% površina. Do sada prosečan ostvaren prinos je 7,9 t/ha , što je takođe ispod proseka prethodnih sezona. Ovo govori da je kukuruz u osetljivim fazama imao nepovoljne uslove i to: hladno proleće u fazi  nicanja, odložena vegetacija tokom cele godine za oko 10-15 dana, visoke temperature u vreme oplodnje, zatim sušan period tokom nalivanja zrna u avgustu. Septembar je bio povoljan za berbu, ali za ranije hibride iz FAO grupa 300 i 400. Zbog produženja vegetacije srednjestasni i kasni hibridi su morali sačekati oktobar za berbu, ali ratare je tada dočekala višedneva kiša koja je odložila berbu. Sve ove okolnosti dovele su do toga da još uvek ima dosta neobranih parcela kukurza.

Na područjiu koje pokriva PSS Sombor posejano je 8360 ha šećerne repe. Kampanja šećerne repe je započeta početkom spetembra. Po podacima iz šećerane Crvenka do sada je postignut prosečan prinos od 64 t/ha plative repe. Što se tiče digestije, na pojedinim parcelama je dostigla i 19% i više, medjutim prosek do sada je 17,4% što je više od prethodnih sezona. Vađenje šećerne repe je i dalje u toku, a procenat izvršenja vađenja je 65%.

Savetodavac Zoran Boca

Autor: Zoran Boca | Objavljeno: 05. 11. 2021. u kategoriji novosti