Na lepljivim klopkama sa hranidbenim atraktantom registruju se ulovi imaga prve generacije kupusne muve (Delia radicum).
Kupusna muva je štetočina koja napada sve kupusnjače ali je najštetnija za rani kupus, karfiol, kelj. U toku godine ima 2-3 generacije od kojih je, za proizvodnju kupusa, najštetnija prva. Ženke polažu od 2 do 10 jaja u grupicama na korenov vrat ili zemlju ispod grudvica i manjih pukotina, u neposrednoj blizini mladih biljaka.
Štete nanose larve koje se hrane korenovim dlačicama i korenom. Napadnute mlade biljke zaostaju u porastu, venu i propadaju, te se lako čupaju iz zemlje. U slučajevima kada su biljke napadnute pre obrazovanja glavica razvijaju se nepravilno, kupus se ne glaviči, crveni kupus ne formira glavice, a karfiol obrazuje deformisane cvetne glavice.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da odmah po rasađivanju kupusa, u cilju sprečavanja polaganja jaja kupusne muve, sprovedu tretman nekim od registrovanih insekticida:
- Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (a.m. cipermetrin) 0,3 l/ha ili
- Lambada, Lamdex, Grom, Herbos king (a.m.lambda-cihalotrin) 0,3 l/ha.
Pored primene insekticida, jedna od mera u cilju sprečavanja polaganja jaja kupusne muve je i prekrivanje biljaka agrilom odmah nakon rasađivanja.