Na području Zapadnobačkog okruga, zasadi vinove loze se nalaze u fazi bobice su veličine zrna pšenice do faze bobice veličine graška (BBCH 73-75).
Vizuelnim pregledom zasada registrovano je prisustvo larvi drugog i trećeg razvojnog stupnja cikade Scaphoideus titanus (vektor fitoplazme Flavescence doree, prouzrokovača zlatastog žutila vinove loze) ali s porastom temperatura u narednim danima očekuje se intenzivnije prisustvo larvi trećeg larvenog stupnja. Larve trećeg razvojnog stupnja su sposobne da sa zaraženih čokota prenesu fitoplazmu na zdrave čokote.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje tretman koji za cilj ima sprečavanje zaraze zdravih čokota i suzbijanje navedene cikade.
Za tretman se preporučuje primena insekticida:
Preparat | Aktivna materija | Količina/ koncentracija primene |
Sivanto prime | flupiradifuron | 0,5 l/ha |
Pored primene insekticida sa ciljem suzbijanja cikade kao vektora, preporučuju se i druge mere kontrole zlatastog žutila:
· uništavanje divlje loze i korovskih biljaka u blizini proizvodnih zasada,
· uklanjanje i uništavanje zaraženih čokota.
Hemijske tretmane bi trebalo sprovoditi u večernjim časovima, zbog prisutnih visokih dnevnih temperatura vazduha!
Autor: Tatjana Veselinović | Objavljeno: 25. 06. 2025. u kategoriji novosti