U toku je migracija eriofidne grinje! Preporuka je da se zaštite pupoljci i mladi listovi!

Na području Zapadnobačkog okruga (područje delovanja regionalnog centra PIS Sombor), zasadi leske se nalaze u fazi razvoja lista.

izuelnim pregledima zasada leske uočeni su pupoljci infestirani leskinom grinjom (Phytoptus avellanae). 

Mikroskopskim pregledom infestiranih pupoljaka utvrđeno je prisustvo larvi navedene štetočine i u toku je njihova migracija iz pupoljaka prema mladom lišću.

Ukoliko se prilikom pregleda utvrdi prisustvo takvih pupoljaka, a u cilju zaštite zdravih pupoljaka i mladog lišća, proizvođačima se preporučuje  primena preparata na bazi sumpora (Thiovit, 200-500 gr/100 l vode). Navedeni preparati na bazi sumpora delovaće preventivno i na prouzrokovača pepelnice leske (Phyllactinia guttata).

Primena preparata na bazi sumpora se preporučuje na temperaturama iznad 16°C.

 U našoj zemlji  za sada  nema registrovanih preparata za suzbijanje eriofidnih grinja u leski, preporuka je sačinjena na bazi registracije i iskustva u zemljama EU.

Prilikom primene pesticida treba se pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere zaštite pčela i drugih oprašivača!

Autor: Tatjana Veselinović | Objavljeno: 24. 03. 2026. u kategoriji novosti